Dota 2 Nasıl Oynanır ? – Püf Noktaları

Herhangi bir tür Espor içeriğine aşinaysanız, Espor’u takip ediyorsanız muhtemelen bir noktada Dota 2’yi duymuşsunuzdur. Büyük ödül havuzları, hayranları için oyunu delicesine popüler hale getirdi. Bu arada, heyecan verici, bağımlılık yaratan oyun, bu neslin en büyük PC oyunlarından biri haline geldi.

Peki Dota 2 oyunu nedir, nasıl oynamalısınız ? Makalemizde en ince detayına kadar bilgileri bulabileceksiniz. Okumaya devam edin.

Dota 2 Nedir ?

Dota 2, MOBA tarzında, popüler Warcraft III modlu ‘Antik Savunmayı’ temel alan bir oyundur. Çoğu yönden, RTS ebeveyni görünümüne ve havasına sahiptir, ancak onu diğer oyunlardan benzersiz bir deneyim haline getiren ekstra RPG ve kule savunma elemanları mevcuttur.

Dota 2 oyunu nasıl oynanır ?

Dota 2 Nasıl Oynanır, Fiyatı Ne Kadardır ?

Dota 2 sadece PC’den Steam üzerinden indirilebiliyor. Oyun oynamak tamamen ücretsizdir ve oyun içi önem taşıyan hiçbir şey para gerektirmez. Diğer MOBA’ların aksine bu anlamda bir artıya sahiptir. Tüm kahramanlar, eşyalar ve yetenekler oyunun temel sürümünde mevcuttur.

Oyunda mikro dönüşümler var ama bunlar tamamen kozmetik ürünler veya başka çeşitli bonus içerikler içindir. Resmi Dota 2 web sitesinde daha fazlasını ve nasıl başlayacağınızı öğrenebilirsiniz. Söylediğimiz gibi oyun tamamen ücretsizdir sadece farklı skin almak isterseniz oyun içi bazı ürünler ücretli olabiliyor arkadaşlar. Bunun için de paykwik ödeme yöntemini kullanarak güvenilir bir şekilde satın alma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Dota 2’de zafer, bir takım diğerinin Antik merkezini oluşturan büyük yapısını yok etmesiyle sağlanır. Ama elbette bir oyun kazanmak o kadar basit değil.

Dota 2 haritası büyük ölçüde “şerit” olarak adlandırılan üç yoldan oluşur. Bu şeritlerin ikisi, bir kare oluşturmak için (‘yan şeritler’ olarak adlandırılır) bir kare oluşturacak şekilde dik açıyla yarıya doğru bükülür. Şeritler arasında pasif olan ama her iki takım tarafından da öldürülebilen canavarlar içeren ormanlar vardır.

Her 30 saniyede bir takım için ‘sürüngen’ adı verilen küçük, zayıf canavarlardan oluşan gruplar öldürülecek şeyleri arayarak şeritlerden aşağıya koşarlar.

Her şeritteki sürüngenler, düşmanlara ateş toplarını vuran ve oyun ilerledikçe kırılması gereken bir engel görevi gören büyük kuleler tarafından kontrol altında tutulur. Her şeritte üç kule vardır ve her birinin sırayla imha edilmesi gerekir. İkincisi imha edilene kadar aynı güvenlik açığından yararlanır. Bir şeritteki üç kule tahrip edildikten sonra düşmanın üssüne girilebilir. Bunlar bitince merkeze saldırılabilir ve bir kez yok edildiğinde oyun sona erer.

Dota 2 Kahramanları Nelerdir, Nasıl Kontrol Edilir ?

Dota 2‘de oyuncuların kontrol ettiği karakterlere ‘kahraman’ denir. Oyunda seçilebilecek 100’den fazla kahraman var ve her biri kendine özgü yeteneklere sahiptir.

Kahramanlar, fareye ve klavyeye eşleştirilen becerilere sağ tıklanarak hareketleri kontrol edilerek, gerçek zamanlı bir strateji oyununa benzer şekilde kontrol edilir. Kahramanların çoğunun Q, W, E ve R tuşlarına ayarlanmış dört farklı yeteneği vardır. Bu özellikleri siz kişisel olarak tuş kombinasyonuna göre şekillendirebilirsiniz.

Dota 2 kahramanları nelerdir, ne gibi özellikleri vardır ?

Kahramanlar, rol oynama oyununa benzer deneyim puanları ve eşyalar edinerek oyun boyunca güçlenir. Bir birim öldüğünde, tecrübe puanları civardaki her düşman kahraman arasında bölünür. Sürüngenler, kahramanlar güçlerine bağlı olarak büyüyen daha fazla deneyime izin verirken durağan kalan belirli bir deneyimi yaşatır. Belli bir deneyim puanı kazanıldıktan sonra, kahraman yükselir. Her seviye istatistikleri artırır ve oyuncunun kahramanın yeteneklerinden birini güçlendirmesini sağlar. Maksimum seviye 25’tir.

Seviyelendirmeye ek olarak, eşyalar bir kahramanı güçlendirmenin önemli bir parçasıdır. Farklı öğelerin, istatistiklerin arttırılması, kahramanların doğal olarak sahip olmadıkları yeni yetenekler kazandırmak ve saldırılara ilave etkiler eklemek gibi farklı etkileri var. Eşyalar çeşitli şekillerde elde edilebilecek mağazalardan altın karşılığında alınabilir. Birçok Espor oyununda kullanılan ödeme yöntemi Paykwik burada devreye girerek sizlere yardımcı oluyor. Herhangi bir kart bilgisi gerektirmeden anonim olarak gerçek paranızla oyun içi eşyaları alabilirsiniz.

Her kahraman kendi ekibine farklı şekillerde yardım eder. Bazıları etkili bir şekilde düşmanları öldürebilir, bazıları hızlıca kuleleri devirebilir ve bazıları müttefikleri güçlendirir. Bir kahraman her rolü doğal olarak yerine getiremez, ancak bu şekilde kahramanlar en iyi yaptıklarına göre kategorize edilebilir.

İşte farklı kahraman türlerinden bazıları:

  • TANK

Tanklar doğal olarak dayanıklıdır ve çoğu zaman bunu artıracak becerilere sahiptir. Çok fazla zarar vermezler, ancak düşmanları rahatsız etme ve takım arkadaşlarına yer açma yetenekleri onları değerli kılar.

  • NUKER

Nukers aniden ortaya çıkabilen ve hızlı bir şekilde büyük hasar veren kahramanlardır.

  • GEZİCİ ( Roamer)

Dota 2’nin kurucu adamı olan gezici, düşman kahramanlarını öldürmeye yardım etmek için şeritlerin arasında yolculuk yapmaktadır.

  • HARD CARRY

Geleneksel olarak zayıftır, ancak oyun ilerledikçe inanılmaz derecede güçlenir. Sık sık, yeterli tecrübe ve altın elde ettiklerinde onları dokunulmaz bir şekilde güçlü kılan saldırıları için bir tür yükselticilere sahiptirler.

  • DİSABLER

Dota 2 kahramanları silahsızlandırılabilir, yavaşlatılabilir, yerinde tutulabilir, susturulabilir. Bunlardan birini veya daha fazlasını yapmayı başaran bir kahramana engelleyici (disabler) denir.

  • PUSHER

Düşman kulelerini yıkacak araçlara sahip olan kahramanlara itici (pusher) denir. Bu, binalara hasar veren döküm büyüleri, uzaktan şeritlerin bastırılması veya müttefik güçlendirilmesi gibi çeşitli şekillerde yapılabilir.

Dota 2’de Oyuncuların Rolleri Nelerdir ?

Genel olarak konuşursak, Dota 2 ekibinde üç rol vardır : core, support ve off-laner.

Çekirdekler (core) oyunda en güçlü kahramanlar olma eğilimindedir. Çoğunlukla zayıf başladığında, güçleri yükseldikçe ve eşyaları alırken katlanarak artar. Çekirdekler genellikle ‘güvenli şerit’ içinde ya da ortasında yaşarlar ve eğer büyüme fırsatı verilirse inanılmaz derecede güçlü olabilirler.

Destekler (support), taşıyıcıların karşıtlarıdır. Minimal kaynaklar ile etkili ve tipik olarak en erken dönemlerde, ölümler ayarlayarak, koğuşlar yerleştirerek, şifa vererek  çekirdeklerin büyümesini sağlamaya çalışırlar. Hiçbir destek kahramanı bunların hepsini etkili bir şekilde yapamaz, ancak ekibiniz için doğru olanı seçmek zor bir karar olabilir.

Dota 2 takımlarında roller nelerdir ?

Saldırganlar (off-laner), adından da anlaşılacağı gibi, çekirdek tarafından yerleşmeyen yan şerit, bazen ‘sert şerit’ denilen kısımda yer alır. Bu şeritte oynamak daha zor olma eğilimindedir. Bu şerit, çok miktarda altın ve tecrübe sağlayabilir veya yabancıyı çoktan geride bırakarak çok yönlülük ve oyun yapma becerilerini kritik hale getirebilir. Profesyonel oyunlarda, bu rollere genellikle müttefiklerine göre ne kadar altın ve deneyime ihtiyaç duyduklarına bağlı olarak 1-5 arasında rakamlar verilir.

Dota 2, diğer MOBA başlıklarından farklı çünkü kahramanların büyük çoğunluğu birden fazla rolü üstlenebilir.

Örneğin, Windranger çok iyi bir sersemletici ve tek bir birimi veya binayı hedeflerken saldırı hızını arttırma yeteneğine sahip. Farklı öğeler inşa ederek ve onu farklı şekillerde tesviye ederek, oyuncular Windranger’ı etkili bir hale getirebilir. Bununla birlikte, belirli bir rolde geçmişini geçmek için çok yönlülüğü feda eden bazı kahramanlar vardır. Dota 2’de en iyi taşıma ve destek olarak öne çıkanlar şu şekildedir :

  • En İyi Taşıyıcılar : Anti-Mage, Terrorblade, Phantom Lancer, Spectre, Chaos Knight, Juggernaut, Lone Druid, Sniper, Medusa
  • En İyi Destekçiler – Lich, Bane, Rubick, Omniknight, Dazzle, Io, Warlock, Treant Protector, Crystal Maiden

Dota 2 Oynanış ve Strateji ipuçları

Mümkün olduğu kadar sık ​​şeyler öldürmeye çalışın- Bu hiç akıllıca gibi gelmeyebilir ancak Dota 2’de dirilmek inanılmaz derecede kolaydır. İki kez ölürsünüz, bunun için takımınız tarafından çağrılırsınız ve oyunun kalanını geçirirsiniz.

Güvende kalmak önemli olsa da, en azından biraz altın almak ve tecrübe kazanmak için fırsatları kaçırmayın. Çekirdekler etkili olmak için ürün ve tecrübe gerektirir. Hiçbir kahraman OP değildir- Bir noktada, belirli bir kahramanın başa çıkmak için çok güçlü olduğunu hissedeceksiniz. Gerçekte, hiçbir kahraman durdurulamaz! Bir kahramandaki zayıflıkları tanımlamanın en iyi yolu onu kendin oynamaktır.

Yüzeysel bir şekilde stratejileri tavsiyelerimiz bu şekilde arkadaşlar. Daha detaylı tavsiyeler almak isterseniz Dota 2 Oyununuzu Geliştirecek Tavsiyeler başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat